Korzenie

Ks. Michael McGivney urodził się w Waterbury 12 sierpnia 1852 roku. Jego rodzice, Patrick i Mary (z domu Lynch) McGivney przybyli z wielką falą imigrantów z Irlandii w XIX wieku. Patrick McGivney został odlewnikiem, pracował w hucie mosiądzu w wysokich temperaturach i trujących wyziewach. Mary McGivney urodziła 13-oro dzieci, z których sześcioro zmarło w niemowlęctwie lub w dzieciństwie. Więc Michael, najstarszy z rodzeństwa, które pozostało przy życiu (miał jeszcze cztery siostry i dwóch braci) wcześnie poznał gorzki smak smutku i nędzy. Tymniemniej, poznał też moc miłości i wiary, i siłę która leży w rodzinie.

Uczęszczał do małej regionalnej szkoły w dzielnicy robotniczej. Był dobrym dzieckiem, chwalonym przez dyrektora szkoły za „bardzo dobre zachowania i wyniki w nauce”. Potem, po wojnie domowej, kiedy w Connecticut przemysł metalowy był w rozkwicie, porzucił szkołę w wieku 13 lat i poszedł do pracy. Pracował w oddziale fabryki mosiądzu wyrabiając łyżki, aby móc dołożyć kilka dolarów na utrzymanie rodziny.

Kiedy Michael skończył 16 lat w 1868 roku, opuścił fabrykę. Świadom swojego powołania kapłańskiego, udał się ze swoim proboszczem do Quebecu w Kanadzie. Tam zapisał się do francuskiego college'u św. Hiacynta. Pilnie się uczył przedmiotów, których opanowanie było mu potrzebne, aby dostać się do seminarium duchownego.

Następnie spędził dwa lata w seminarium Naszej Pani od Aniołów, przy Uniwersytecie Niagara w Niagara Falls, w stanie Nowy Jork. Młody McGivney przeniósł się następnie do Montrealu gdzie studiował w jezuickim college'u St. Mary.

Był tam, kiedy w czerwcu 1873 roku zmarł jego ojciec.

 

Następne