Instytucje i miejsca związane z ks. McGivney

• Centrum Leczenia Raka im. Księdza Michaela J. McGivneya
• McGivney Hall w Katolickim Uniwersytecie Ameryki
• Witraż w Narodowym Sanktuarium
• Akademia im Ks. Michaela J. McGivneya
• Dom ks. McGivneya
• Bulwar ks. Michaela J. McGivneya
• Gmach ks. Michaela J. McGivneya
• Kościół St. Mary of the Cataract w Niagara Falls, N.Y.
• Kościół pw. Najświętszego Serca w Norwichtown, Conn.


 

Centrum Leczenia Raka im. Księdza Michaela J. McGivneya

Szpital św. Rafaela w New Haven, w stanie Connecticut, założony i sponsorowany przez Siostry Miłosierdzia od św. Elżbiety, od 50 lat jest jednym z główych ośrodków leczenia raka. Kilka lat temu, opieka nad chorymi jeszcze się polepszyła poprzez dodanie Centrum Leczenia Raka im. ks. Michaela J. McGivney. Centrum jest oddziałem Szpitala św. Rafaela, które oferuje wielowymiarowy system leczenia i opieki nad chorymi, aby pomóc zarówno pacjentom jak i rodzinom w ich trudnej sytuacji spowodowanej przez tę straszną chorobę.

Najwyższy Rycerz Carl A. Anderson wraz z delegacją funkcjonariuszy i dyrektorów Rycerzy Kolumba w czasie poświęcenia nowego Hamden Campus Centrum Leczenia Raka im. księdza Michaela McGivney we wtorek 2 czerwca.

Dla wszystkich pracowników szpitala i pacjentów, ks. McGivney jest postacią dobrze im znaną i bliską. Przed szpitalem stoi imponujący pomnik ks. McGivney dłuta Stanleya Bleifelda. Pomnik świetnie oddaje moc i determinację młodego księdza w trosce o biednych i cierpiących. Rzeźba jest darem od Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba.

McGivney Hall w Katolickim Uniwersytecie Ameryki

Dzięki 8 milionom dolarów przekazanych przez Rycerzy Kolumba dla Katolickiego Uniwersytetu Ameryki (CUA) w Waszyngtonie, D.C., jeden z głównych budynków w campusie został odnowiony i nazwany McGivney Hall.

Do McGivney Hall zostanie przeniesiony północno-amerykański campus Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II, wyższej szkoły teologii afiliowanej do Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego i do CUA.

 

Witraż w Narodowym Sanktuarium


Kilka lat temu, Najwyższy Kapelan Rycerzy Kolumba ks. biskup Thomas V. Daily, emerytowany biskup z Brooklynu, N.Y., poświęcił nowy witraż z wizerunkiem ks. McGivney w Bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, D.C. Witraż, który jest darem Rycerzy Kolumba, znajduje się w oknie w dolnej zakrystii w Krypcie sanktuarium. W sanktuarium znajdują się podobne witraże Matki Teresy, św. Elżbiety Ann Seton i zmarłego kardynała Filadelfii Johna Króla.

Kaplice i boczne ołtarze bazyliki są wyrazem zasług i pobożności katolików różnorodnego pochodzenia etnicznego. Bazylika pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej stała się pomnikiem historii katolicyzmu w Stanach Zjednoczonych i w istocie, narodowym kościołem.

Akademia im Ks. Michaela J. McGivneya w Markham, Ontario

Akademia im Ks. Michaela J. McGivneya została zbudowana na początku lat 1990-tych przez York Catholic School District. Koszty budowy pięknego architektonicznie budynku wynosiły 20 milionów. Akademia jest szkołą średnią na najwyższym poziomie, do której uczęszcza 1 450 uczniów. Witraże w oknach są darami od Rycerzy Kolumba z Markham. Przedstawiają one ks. McGivney pocieszającego wdowy, sieroty i chorych.

Dom ks. McGivneya

Victoria Human Exchange Society w Brytyjskiej Kolumbii nazwała swój najnowszy dom na cześć ks. Michaela J. McGivneya. Dom, ósmy z kolei otwarty przez stowarzyszenie, służy jako centrum szkolenia dla ubogich mężczyzn, aby pomóc im uzyskać niezależność. Rycerze Kolumba z Wyspy Vancouver i Fundacja Charytatywna Rycerzy Kolumba z Brytyjskiej Kolumbii przyczynili się do powstania nowego domu.

Bulwar ks. Michaela J. McGivneya

Przedstawiciele władz miejskich z Waterbury, rodzinnego miasta ks. McGivneya brali udział w uroczystości nadania jednej z głównych ulic miasta nowej nazwy: Bulwar ks. Michaela J. McGivneya. Uroczystości przewodniczył ks. Arcybiskup Hartford Henry J. Mansell i Najwyższy Rycerz Carl A. Anderson. Ceremonia z udziałem ponad 200 Rycerzy i ich rodzin ze stanu Connecticut odbyła się 18 kwietnia 2004 r.

Ulica, która otrzymała nową nazwę podczas ceremonii odłonięcia tablic, była to Grand Street w Waterbury, gdzie mieszą się biura władz stanowych i miejsckich. Na jednym końcu ulicy w małym parku znajduje się pomnik ks. McGivney postawiony w 1957 roku z okazji 75-tej rocznicy powstania Rycerzy Kolumba.

Po przedstawieniu życia ks. McGviney i historii założenia Rycerzy, arcybiskup Mansell mówił o księdzu McGivney jako o „ideale kapłana” który rozumiał potrzeby swoich parafian i odpowiedział na nie „skutecznym działaniem” poprzez założenie Rycerzy Kolumba. Ksiądz McGivney, powiedział arcybiskup starał się osiągnąć ideał w służbie, a Rycerze starają się „budować społeczeństwo dla wspólnego dobra”.

Budynek ks. Michaela J. McGivneya

Parafia Niepokalanego Poczęcia w Waterbury, Conn., gdzie ks. Michael McGivney uczęszczał do kościoła jako mały chłopiec i gdzie odprawiał swoją pierwszą Mszę św., nazwała jego imieniem nową salę spotkań, budynek byłego kościoła episkopalnego.

Mozaika w kościele St. Mary of the Cataract, w Niagara Falls, stan Nowy Jork

200 tys. dolarów kosztowała odnowa liczącego sobie 157 lat kościoła St. Mary of the Cataract w Niagara Falls. Najciekwszym fragmentem odnowionego wnętrza jest seria medalionów, czy też okrągłych mozaikowych portretów. Portrety przedstawiają północnoamerykańskich świętych, takich jak Elżbieta Anna Seton, Franciszka Ksawera Cabrinie, Katharine Drexel i błogosławiona Kateri Takakwitha, jak również innych prominentnych katolików w Ameryce.

Jeden obraz przedstawia księdza McGivney, który we wczesnych latach 1870-tych studiował w Collegeu i w Seminarium Naszej Pani od Aniołów -- obecnie Uniwersytet Niagara.

Ks. Michael H. Burzyński powiedział, że odnowiony wystrój kościoła wzbudzi większe zainteresowanie procesem kanonizacymnym ks. McGivneya.

Nasz kościół jest wspaniałym amerykańskim kościołem z widokiem na wodospad Niagara, który służy turystom odwiedzającym to miejsce. Setki tysięcy przybywających z całego świata ludzi dowie się o istnieniu księdza McGivney, powiedział ksiądz Burzyński.

Dotychczas wszyscy reagowali bardzo pozytywnie dowiadując się czyj jest to portret. „To fantastyczne” stwierdzali „ks. McGivney, słyszałem o nim” wyznał ks. Burzyński.

Drzwi kościoła Najświętszego Serca w Norwichtown, Conn.

Ks. McGivney jest również upamiętniony w kościele Najświętszego Serca w Norwichtwon, w stanie Connecticut, na 18-to calowych witrażach znajdującym w nowych mahoniowych drzwiach wejściowych. Witraże powstały w ramach renowacji kościoła, której koszt wynoszący 450 tys. dolarów został pokryty przez parafian i przez Radę White Cross nr 13 z Norwich.

Na witrażu w kształcie diamentu w środku drzwi jest przedstawiona twarz ks. McGivney na niebiesko -- zielonym tle. Emblemat Rycerzy Kolumba znajduje się w środku drzwi po przeciwnej stronie. Każdy witraż jest otoczony złotym, bursztynowym i liliowym wzorem w kształcie spirali, który odpowiada motywom ozdobnym na głównych drzwiach.

Witraże wykonali artyści z Bovard Studio z Fairfield, w stanie Iowa.

Wezwanie nowoodrestaurowanego kościoła zostało zmienione w styczniu 2004 roku podczas Mszy św. celebrowanej przez ks. Biskupa Michaela R. Cote z Norwich. Ks. bp. poświęcił nowe drzwi i ołtarz. Rycerze zapłacili za renowację kościoła z funduszy, które otrzymali ze sprzedaży domu Rady.