Papież Benedykt wspomina „nadzwyczajne dzieło” księdza McGivney

Podczas homilii wygłoszonej 19 kwietnia 2008 roku podczas Mszy św. dla kapłanów, zakonników i zakonnic, papież Benedykt XVI powiedział:  „wystarczy pomyśleć o nadzwyczajnym dziele owego wzorowego amerykańskiego kapłana, czcigodnego Michaela McGivneya, którego wizja i zapał przywiodły do założenia Rycerzy Kolumba”.

W Watykanie toczy się proces kanonizacyjny ks. McGivney. W połowie marca, papież promulgował dekret o heroiczności cnót, przez co uzyskał on tytuł „czcigodny”.

Najwyższy Rycerz Carl A. Anderson skomentował wypowiedź papieża:

„Dziś rano, papież Benedykt przypomniał amerykańskim kapłanom że „tajemnicą zaskakującego wzrostu Kościoła w Stanach Zjednoczonych” jest „jedność wizji i zamiarów, zakorzeniona w wierze i w duchu nieustannego nawrócenia i osobistej ofiary” i wzkazał na wzór naszego założyciela, księdza McGivney.

„Jest to dla nas niezwykle ważne, że papież wybrał księdza McGivney za wzór dla dziesiejszych kapłanów, zakonników I zakonnic.

„Tysiące kapłanów znajdują się wśród 1,7 miliona członków Rycerzy Kolumba, wliczając w to kardynała Egana i setki księży z archidiecezji Nowego Jorku.

„Wizja ks. McGivney i jego przykład są dla nas, Rycerzy Kolumba, wskazówką jak każdego dnia mamy wypełniać swoje powołanie do pracy charytatywnej i ewangelizacji.

„W czasach, gdy nasi kapłani szczególnie potrzebują naszego wsparcia, fakt, że papież postawił dla wszystkich kapłanów za wzór księdza McGivney jest niezwykle na czasie i jest bardzo potrzebny.

„Obiecujemy z zapałem odpowiedzieć na wołanie o odnowę Kościoła Katolickiego tu, i na całym świecie”.